סוגי דגים

סוגי דגים בארץ ישראל והדרך לתפוס אותם בדייג בז'ירז'ור

לכל דג יש את הדרך לתפוס אותו כאן תוכלו ללמוד את שמות הדגים העונות והשעות שבהם הם מתקרבים לחוף ואת השיטה לתפוס אותם בדייג בז'ירז'ור.

אוטאוט (כחלון ים תיכוני)

דג האוטאוט נקרא לפעמים בטעות גם "פלמידה קטנה" אך שמו העברי הוא "כחלון" והשם בא מצבעו שנוטה לכחול. ישנם כמה סוגים של הכחלון והסוג שנמצא אצלנו בארץ יכול להגיע לגודל של כ- 45 ס"מ. הכחלון מסתובב תמיד בלהקות גדולות, ומתקרב לחוף בעונת הקיץ.

השיא של תפיסות של כחלונים יהיה בסוף הקיץ בחודשים ספטמבר ואוקטובר.

הדרך לתפוס אוטאוט בז'ירז'ור

השעות שבהם נוכל לתפוס אוטאוט הם בשעות הבוקר המוקדמות, השיא יהיה מרגע שעולה האור הראשון ועד שעולה השמש. הציוד שבו נשתמש לדיג אוטאוטים הוא בדרך כלל ציוד אולטרה לייט, והדמויים הכי טובים הם ניקלים קטנים מאד, וסיליקונים דמויי תולעת. האוטאוט הוא דג חזק וזריז ולכן אפשר לגלגל את הדמויים במהירות מהירה עד מהירה מאד.

אנטיאס (שולה)

האנטיאס הוא אחד הדגים החזקים שיש בים התיכון, מזונו הטבעי העיקרי של האנטיאס הוא הקלמארי, אבל הוא אוכל גם דגים. לאנטיאס אין שיניים והוא מועך את הטרף שלו בעזרת הלסתות החזקות. האנטיאס יכול להגיע לגודל של 280 ס"מ, ולמשקל של מעל 50 ק"ג !! האנטיאס נמצא בלהקות קטנות בצעירותו ובבגרותו נפרד מהם ומחפש את מזונו לבד. האנטיאס מתקרב לחופינו בסוף הקיץ והשיא של תפיסות אנטיאס יהיה בחודשים אוקטובר ונובמבר.

הדרך לתפוס אנטיאס בז'ירז'ור

האנטיאס בדרך כלל לא מתקרב לחוף רדוד ולכן נצטרך לחפש אותו במקומות עם עומק. השעות המומלצות לדייג אנטיאס הם שעות הבוקר המוקדמות עד לעליית השמש. לדייג אנטיאס נצטרך ציוד כבד ומסיבי, הדמויים המומלצים לדג האנטיאס הם ג'יגים ופופרים. אופי העבודה תהיה מהירה כי הדג חזק ומהיר מאד ו"ידלק" מדמוי שבורח מהר.

ברקודה (אספרינה)

הברקודה הוא אחד הדגים ה"קשוחים" ומטילי האימה שיש בים התיכון. גוף הברקודה דומה לטורפדו, ומאפשר לו תנועה מהירה מאד במים.המזון הטבעי העיקרי של הברקודה הם דגים קטנים (או גדולים) ורכיכות כמו קלמארי. לברקודה שינים גדולות מאד וחדות והוא קורע את הטרף שלו בנגיסה אחת. הברקודה בארצינו מגיע לאורך של 280 ס"מ.

הדרך לתפוס ברקודה בז'ירז'ור

דג הברקודה מתקרב לחופינו בעונת סוף הקיץ והשיא של תפיסות ברקודות יהיה בחודשים אוקטובר ונובמבר. שעות התפיסה המומלצות לתפיסת ברקודות הם שעות הלילה ובמיוחד שעה לפני עליית האור הראשון. הדמויים המומלצים לברקודה הם דמויי שאלו, בהירים וגדולים. לברקודה נצטרך ציוד דיי חזק שיוכל לעמוד בכוח המתפרץ שלו. אופן העבודה בז'ירז'ור ברקודות מומלץ במהירות איטית.

גומבר

הגומבר הוא דג שתמיד מוכן לאכול בכל שעה, ובכל זמן שיראה משהו להכניס לפה. אך השעות המומלצות לתפיסת דג הגומבר הם כחצי שעה לפני עליית האור הראשון עד עליית השמש.

לדג הגומבר שיניים מסוריות שחותכות את הטרף בקלות. הגומבר נמצא בחופינו כל השנה.

הגומבר בארצנו מגיע לאורך של 150 ס"מ  ולמשקל של עד כ- 8 ק"ג .

הדרך לתפוס גומבר בז'ירז'ור

אז כמו שכבר הזכרתי הגומבר נכנס לפעילות מוגברת של תקיפות בחצי שעה לפני עליית האור הראשון. הדמויים המומלצים שנשתמש בהם בזמן חיפוש דג הגומבר הם דמויי טופווטר, כגון פופרים ו-ווקרים. לדג הגומבר שיניים חדות מאד והוא קורע חוט דייג בשניות ספורות לכן מומלץ מאד להשתמש בטלאי של כבל פלדה באורך של 15 ס"מ.

טרולוס

דג הטרולוס או "טרחון" בשפת הדייגים הוא דג שבדרך כלל נמצא בלהקות גדולות. מזונו הטבעי של הטרולוס הוא קלמארי ודגיגים קטנים. את הטרולוס ניתן לראות בחופינו בעונת הקיץ והשיא יהיה בחודשים יוני ויולי. הטרולוס בארצינו מגיע לאורך של עד 70 ס"מ ולמשקל של 5 ק"ג. הטרולוס שייך למשפחת הצנינתיים.

הדרך לתפוס טרולוס בז'ירז'ור

שעות התקיפה של הטרולוס הם לרוב שעות הבוקר המוקדמות. מרגע של אור ראשון ועד עליית השמש. הדמויים שמושכים הכי הרבה את הטרולוס הם ניקלים קטנים וסיליקונים. שיטת העבודה צריכה להיות מהירה עם הקפצות.

לברק

דג הלברק נפוץ מאד בחופי הים התיכון. הלברק חי בעומק רדוד מאד ואורב שם לדגיגים קטנים. הלברק הוא דג רגוע מאד ואיטי. מזונו העיקרי של הלברק הם צלופחי החול (sand eel) הלברק יתקרב לחופינו בעיקר בעונת החורף אך נתפס בקרב דייגים לא מעט גם באמצע עונת הקיץ של השנה. הלברק בארצנו מגיע לאורך של 100 ס"מ ולמשקל של עד 6 ק"ג

הדרך לתפוס לברק בז'ירז'ור

הלברק הוא דג חכם וחשדן מאד, הוא לא יכניס כל דבר לפה אלא אם כן הוא יבדוק אותו טוב לפני. הרבה פעמים ניתן לראות לברק עוקב אחרי הדמוי ולא תוקף אותו. שעות התקיפה של הלברק לרוב הם בבוקר מרגע עליית האור הראשון, ובערב לקראת השקיעה. מצב הים האידיאלי לתפיסת לברק הוא ים גלי עם הרבה קצף שמטשטש את המים. בגלל היותו דג חשדן בדרך כלל נהוג להשתמש בתלאי של חוט ניילון או פלורו קרבון בקצה החוט באורך של מטר. הדמוים הכי מומלצים בזמן חיפוש הלברק הם דמויי סיליקון. הציוד המומלץ בזמן חיפוש הלברק הוא ציוד אולטרה לייט עד לייט ככל שהציוד יהיה יותר קל כך נהנה יותר מהמלחמה של הלברק שיחסית הוא דג חלש.

לוקוס

הלוקוס הוא דג ממשפחת ה"דקריים" קיימים הרבה מאד סוגים של לוקוסים. הדג הנפוץ בחופינו הוא לוקוס הסלעים. לוקוס הסלעים חיי תמיד לבד, הוא מוצא לעצמו מערה ושם הוא נמצא רוב הזמן הוא יוצא רק כדי לטרוף דגים שעוברים ליד. הלוקוס תמיד דואג שיהיו כמה פתחים למערה שלו ובגודל טיפה יותר גדול מהגוף שלו, על מנת שאם שיבוא דג טורף גדול ממנו הוא לא יצליח להכנס לשם. הלוקוסים הם דגים מיוחדים שמשנים את מינם. בזמן שהם צעירים הם נקבות, ושהם מתבגרים הם הופכים לזכרים. בארצנו לוקוס הסלעים מגיע לאורך של 100 ס"מ ולמשקל של 10 קילו.

הדרך לתפוס דג לוקוס בז'ירז'ור

הלוקוס הוא דג שיחסית קשה לתפוס כי רוב הזמן הוא מתחבא בין סלעים ובתוך מערות. עונת הדייג של הלוקוסים מתחילה בחודש אוקטובר, כאשר השיא יהיה בחודש נובמבר.

ללוקוס רצוי להשתמש בדמויים שוקעים, שיתקרבו לסלעים ולמערות שבהם הוא חי. אך כאן אנחנו מסתכנים בהיתקלות עם סלעים ותפיסתם בסלע. הצבעים המומלצים לדמויים לדייג לוקוסים הם הצבעים החמים כמו אדום כתום וזהב. ברגע שהלוקוס נתפס הוא מיד מנסה לברוח למערה שלו וברוב המקרים יקרע את החוט בשיפשוף עם הסלע, לכן בדייג לוקוסים צריך להשתמש בתלאי ארוך של שוק לידר עבה. השעות המומלצות לדייג לוקוסים הם מיד עם עליית האור הראשון ועד ליציאת השמש.

מוסר מלכותי

דג המוסר דומה מעט בצורתו לדג הלברק. המוסר בדרך כלל חי ביחד עם עוד שני דגים ומסתובבים בשלשות או בזוגות. הוא יכול לחיות בעומק של 300 מטר ויכול לחיות גם בעומק של 15 מטר. מזונו של המוסר הוא בדרך כלל קלמארי אבל הוא לא יהסס לבלוע גם דגים קטנים. המוסר בארצנו יכול להגיע לאורך של עד 220 ס"מ ולמשקל של 55 ק"ג !!

הדרך לתפוס מוסר מלכותי בז'ירז'ור

האמת היא שמוסר אין דרך חד משמעית לתפוס. זהו דג מפתיע שנתפס על כל מיני סוגי דמויים, ובכל מיני שעות. בחיפוש אחרי מוסר אנחנו נגדיל את הסיכויים אם נחפש אותו בשעות שלפני עליית האור ובים גבוה.

6 תגובות בנושא “סוגי דגים”

  1. אינפורמציה מעולה וטובה .. אבל הייתי רוצה לשאול האם אפשר למצוא את הדגם האלו בחופי צפון המדינה ?? כמו ראש הנקרה ואכזיב ונהריה ועכו ??
    ודבר אחר .. הייתי ממש מודה לכם אם הייתם סמים את תמונת הריג של כל שיטת דייג ליד כל דג אחרי שתהיה מוכנה כדי לראות איך תהיה בדיוק ..
    אם אתם יכולים לעשות את זאת אני ממש מודה לכם
    ודבר אחר אני ממש רוצה שתעדכנו אותי במייל על כל האינפורמציות החדשות שלכם .. ממש מעניין אותי ..
    תודה לכם.

  2. אני ירושלמי לאחרונה קניתי רולר אני מבקש מכם המלצה לחוף טוב שניתן לדוג בו (דיג פתיונות),נא לכוון אותי בצורה מדוייקת כי אני לא מתמצא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *